Když se řekne “šnečí sliz”, většina lidí si vybaví nevábnou hmotu, kterou by si stěží dobrovolně nanesli na tělo či obličej. Věděli jste však, že extrakt že šnečího mucinu (musin je odborný výraz pro hlen, sliz) má vynikající hojivé a hydratační účinky na pleť? Tato doslova zázračná složka pro pleťové přípravky byla kosmetickým a zdravotním průmyslem znovuobjevena až v 80. letech minulého století, ačkoliv její historie je mnohem starší.

Historie

Jedna z prvních zaznamenaných zmínek je připisována slavnému řeckému Hippokratovi, který extrakt z drcených šneků používal spolu s kysaným mlékem pro léčbu zánětů kůže, popálenin a různých povrchových ran. Hlemýžďový sliz se v lidové medicíně používá již tisíce let k léčbě různých kožních stavů, od ran po akné, například v jižní Itálii, v malých venkovských komunitách, se šnečí mucin již po staletí používá také k redukci výskytu bradavic, mozolů. Popularizace užívání v pleťových přípravcích stoupla zejména po znovuobjevení hlemýžďového hlenu jihokorejskými kosmetickými firmami, které jsou proslulé svým výzkumem přírodních prvků a vývoji těchto složek pro použití v produktech, pečující o krásu pleti a těla. 

Vlastnosti šnečího extraktu

Tato přírodní látka obsahuje mnoho prospěšných složek: kolagen, kyselinu hayluronovou, alatonin (allantoin), vitamíny a  glykoproteiny. Chrání pleť před škodlivým UV zářením, obnovuje mladistvý vzhled a pružnost, díky skvělým hydratačním účinkům.

V kosmetice se pro své hojivé a příznivé účinky užívají zejména tyto složky extraktu:

  • bílkoviny a další polymery rozpustné ve vodě – při vysychání se zmenšují a přitahují pokožku zpět ke spodní vrstvě
  • alatonin (allantoin) – napomáhá hojení ran a stimuluje růst buněk
  • kyselina hyaluronová – stimuluje růst kožních buněk, čímž pomáhá proti stárnutí pokožky, vyhlazuje
  • elastin a kolagen – podporují čistější pokožku a zpomalují stárnutí pleti
  • antimikrobiální látky
  • peptidy – organické sloučeniny, využívané zejména pro redukci vrásek, regeneraci pokožky a omlazovacím kůrám
  • kyselina glykolová – redukuje soudržnost buněk v pokožce a tím zabraňuje tvorbě zrohovatělých vrstev kůže. Je to defakto přírodní chemický peeling
  • antioxidanty (vitamíny)

Například studie dermatologické laboratoře v San Diegu zjistila, že šnečí mucin skutečně potlačil minoritní účinky poškození slunečním zářením po 12 týdnech působení, zejména snížil jemné vrásky způsobené poškozením UV zářením (zdroj studie ZDE).

Produkty se šnečím extraktem

Jedním z produktů, který poskytuje tyto benefity, je anglický Proaora Šnečí gel na obličej, který je získáván metodou “no harm”, která hlemýžďům nezpůsobuje žádnou újmu. Navíc obsahuje podíl výtažku trsnaté trávy s názvem Lalang válcovitý (Imperata Cylindrica), zvyšující vlhkost pokožky díky obsahu přírodních extraktům bohatých na draslík. Tato trsnatá tráva, rostoucí v subtropech, se užívá často v léčitelství, protože má antibakteriální a tonizační účinky a dlouhodobé hydratační schopnosti.

Na obrázku Lalang válcovitý (Imperata Cylindrica)

Kosmetika se šnečím extraktem se díky svému znovuobjevení a zpracováním stává ve 21. století velmi oblíbeným přírodním způsobem péče o pleť i pokožku, nahrazujícím dosavadní chemické přípravky a i díky kontrolované šetrnosti (v případě certifikovaných společností) získávání ze svého původce lze předpokládat, že její benefity budou působit blahodárně i pro příští lidské generace.