BĚLÍCÍ KRÉMY TANAKA

Tanaka je žluto-bílá kosmetická pasta vyrobena z jednoho kusu kůry a  používá se pro kosmetické účely, jako jakýsi přírodní make-up. Jelikož asijským ideálem krásy je co nejsvětlejší pleť, hodí se skvěle. Látky v pastě obsažené (arbutin, marmesin, kumarin) zabraňují přístupu nebezpečného slunečního záření a pokožku zároveň ochlazují, ta je pak méně vysušená, jemnější, pružnější, jasnější a pomaleji vznikají vrásky. Díky účinným látkám, které dřevo tanaky obsahuje, je tato rostlina doslova všelékem. Jako jeden z mála přírodních zdrojů dokáže odolávat nejen UVB, ale i UVA záření, a to konkrétně látka marmesin v ní obsažená.

Tajemství ukryté ve stromu

Tanaka (podle některých přepisů i thanaka, tanakha, thanakha:-) je strom, z jehož dřeva se pasta vyrábí. K výrobě thanaka krému je možno použít dřevo z několika stromů a tyto stromy rostou hojně v centru Myanmaru. Patří mezi ně hlavně Murraya spp. (thanaka) , ale také Limonia acidissima ( theethee nebo dřevo jablko). Dva nejpopulárnější jsou Shwebo thanaka z Sagaing kraje a Shinmadaung thanaka z Magway kraje.

Thanaka krém je vyroben broušením kůry, dřeva nebo kořeny thanaka stromu s malým množstvím vody na kruhové břidlicové desky zvané Kyauk Pyin .

Zobrazuji všechny 3 výsledky