Vznešená a překrásná magnolie je známá díky svému oslnivému květenství v odstínech bílé, žluté, růžové či temně nachové.

Již na jaře se objevují první velké růžové, bílé a fialové květy, ty v některých případech dosahují až velikosti 16 centimetrů a těžko hledají v tomto směru mezi stromy konkurenci.

Česky se magnolie správně nazývá šácholan a je vyhledáván pro svoji svůdnou a komplexní vůni v kosmetickém průmyslu i při tvorbě parfémů. Vůni šácholanu neboli magnolie lze charakterizovat jako sladké fíky s bergamotem s náznaky zeleného dřeva a myrty, některé květy voní i po ovoci.

Tato vůně působí blahodárně na smysly a vytváří pocit svěžesti a čistoty.

Magnolie je nejen krásná, ale má i blahodárné účinky na naše zdraví.

Květy šácholanu neboli magnolie zklidňují pocuchané nervy, pomáhají s nespavostí a také snižují krevní tlak.

Léčivé účinky magnolie

Květy magnolie obsahují lignanoidy, které mají významné anxiolytické (proti úzkostem), zklidňující, antioxidační a protizánětlivé účinky. Dále vykazují schopnost posílení činnosti mozku a zlepšení paměti. Působí také jako jemné hypotensivum – přípravek snižující krevní tlak. Proto je výborným přírodním doplňkem na prevenci i samotnou léčbu anginy pectoris a mozkových příhod. Tonikum z květů uklidňuje různé kožní záněty a má příjemný kosmetický efekt na pokožku.

Navíc tým výzkumných pracovníků z Lékařské univerzity v Emory (USA) také objevil v magnólii substance, které dokáží způsobit destrukci rakovinných buněk v nádorech.