Makadamiový olej je čirá, světle žlutá kapalina, která pochází z lisovaných makadamiových ořechů. Jedná se o zdravý olej, jehož čistá forma pomáhá k zvlhčení pokožky a při úpravě vlasů.Zdrojem jsou plody na makadamiových stromech (Macadamia ternifolia), které jsou původem z Austrálie, nyní se však komerčně pěstují na Hawaii. Makadamiový olej je bohatý na živiny, včetně zdravých mastných kyselin a draslíku.

Hlavní benefity

Makadamiový olej je zdrojem antioxidantů. Volné radikály v těle způsobovat oxidační stres. To může hrát roli při stárnutí a rozvoji řady nemocí, včetně rakoviny. Konzumace antioxidantů však může pomoci těmto volným radikálům čelit.

Makadamiový olej je také bohatý na kyselinu olejovou, nenasycenou mastnou kyselinu, která má antioxidační vlastnosti (Olej z makadamiových ořechů obsahuje převážně nenasycené mastné kyseliny, včetně přibližně 20% kyseliny palmitolejové, mononenasycené mastné kyseliny). Studie z roku 2016 (zdroj ZDE) naznačuje, že užívání doplňků kyseliny olejové může pomoci chránit před účinky oxidačního stresu.

Makadamiový olej obsahuje také látky zvané tokotrienoly, které jsou součástí rodiny vitamínů E. Výzkumy (zdroj ZDE) ukazují, že vitamin E a tokotrienoly jsou silné antioxidanty, které pomáhají chránit před rakovinou a řadou dalších zdravotních stavů, včetně kardiovaskulárních a neurologických onemocnění.

Krása pleti a vlasů

Vitamin E obsažený v makadamiovém oleji má mnoho vlastností, které prospívají pokožce člověka. Například se snadno vstřebává, což z něj činí dobrý zvlhčovač pro velmi suchou pokožku. Aplikace vitaminu E pomáhá chránit před poškozením DNA pokožky při dlouhodobém vystavení slunečnímu záření a také proti tvorbě vrásek.

Makadamiový olej slouží také jako složka ve vlasových kondicionérech, u nichž napomáhá při péči zejména těmito účinky:

  • posiluje vlasy
  • zjemňuje vlasy
  • dodává lesk
  • napomáhá při rozčesávání

Produkty s obsahem makadamiového oleje pomáhají nejen při vaření, kde jsou s oblibou využívány, ale i při hydrataci, výživě a péči o pokožku. Příroda opravdu regeneruje.

Zdroj informací: Medical News Today
Fotografie: Maxpixel